Kuracie krídelká Buffalo

Kuracie krídelká Buffalo sú v podstate veľmi jednoduchý recept. Fritované krídelká sa polejú zmesou rozpusteného masla a pikantnej omáčky, a podávajú sa so stopkovým zelerom a nivovým dipom. Klasické Buffalo krídelká sa pred fritovaním nijako neochucujú ani neobaľujú. Žiadna múka, strúhanka ani cestíčko. Ak to ale nemusíte mať až tak tradičné, ale zato to chcete o dosť zdravšie, môžete namiesto fritovaných skúsiť naše chrumkavé krídelka pečené v rúre. Použijú sa rovnako ako fritované. Len je to podľa mňa menej pracné, o dosť zdravšie a rovnako chutné a chrumkavé. Ale späť k tým klasickým.

Tento recept vznikol v šesťdesiatych rokoch v bare Anchor v meste Buffalo, ktoré sa nachádza blízko Erijského jazera v štáte New York. Zaujímavé je, že krídelká boli pôvodne ponúkané k pitiu zdarma, pretože sa používali len do vývaru alebo sa vyhadzovali.

Klasické kuracie krídelká Buffalo so zelerom a nivovym dipom

Pár slov o omáčke

Buffalo omáčka na krídelka je zmesou rozpusteného masla, pálivej omáčky, trošky octu a štipky cesnaku. Ako pálivá omáčka sa tradične používa Franks red hot. Je to omáčka rovnakého typu ako Tabasco. Keďže to je u nás dostupnejšie, väčšina ľudí asi použije to. Treba si dať pozor na to, že aj Franks aj Tabasco majú omáčky špeciálne na Buffalo krídelka. Tie sú už predpripravené, s maslovou príchuťou a tak podobne. A čo je hlavné sú jemnejšie ako ich klasické pikantné omáčky a používajú sa tak ako sú. Ale u nás ich človek skoro nenájde. Čo sa týka výroby vlastnej omáčky, treba si odskúšať aký pomer masla a pikantnej omáčky vám vyhovuje. Niektoré recepty udávajú pomer jedna k jednej, ale podľa mňa by to bolo pre mnohých veľmi pikantné. Začal by som s jednou lyžicou Tabasca na päť lyžíc masla a pomaly zmes ochutnával a podľa potreby pridával ďalšie Tabasco. A pri ďalšej príprave použil tento pomer. Samotná zmes môže byť trocha pikantnejšia, ako je vaša komfortná zóna, pretože, keď sa použije na krídelka, jej pálivosť sa trocha zmierni.

Recept

 • asi 1kg kuracích krídelok
 • 5 lyžíc masla
 • 1 lyžica Tabasca alebo podľa chuti
 • podľa chuti pár kvapiek octu
 • väčšia štipka granulovaného cesnaku
 • štipka oregana
 • 60g Nivy alebo iného syra s modrou plesňou
 • 200g kyslej smotany (1 téglik)
 • 3 lyžice majonézy
 • čierne korenie, soľ
 • 1 stopkový zeler

Kuracie krídelka opláchneme a odstránime zabudnuté pierka. Rozrežeme ich na jednotlivé časti a konce necháme do vývaru. Na krídelká Buffalo sa používajú iba dva vrchné diely. Tie osušíme a fritujeme pri 180 stupňoch asi 10 minút alebo dozlatista. Bude potrebné ich asi fritovať na viackrát, a preto, aby nám skoršie várky ostali teplé, môžeme ich dať na pekáč do rúry predhriatej na 50 stupňov.

Tesne pred dokončením poslednej várky si rozpustíme maslo a pridáme pikantnú omáčku a miešame pokým sa nespojí. Pridáme pár kvapiek octu, granulovaný cesnak a oregano. Ufritované krídelka  zmiešame s omáčkou.

Tradične sa krídelká Buffalo podávajú so stopkami zelerom a nivovým dipom. Ten si pripravíme tak, že zmiešame kyslú smotanu, majonézu a nivu alebo iný syr s modrou plesňou roztlačený na malé kúsky. Podľa chuti dochutíme čiernym korením a soľou. Stopkový zeler stačí umyť a nakrájať na hranolčeky. Ale kto chce, môže odstrániť tuhé žilky, ktoré sa nachádzajú z vonkajšej strany.

Ku krídelkám Buffalo sa výborne hodí pivo, k mierne pikantným český ležiak, k ostrejším potom nejaká IPA.

Uložiť trvalý odkaz.